کد خبر : 36267
تاریخ انتشار : پنجشنبه 24 اسفند 1402 - 18:28
-

تحلیلی بر نتایج انتخابات در دیار سربداران (بخش اول)

انتخابِ محافظه‌کارانه

ماجراهایی که به مشهور شدن علی‌اصغر عنابستانی و واکنش‌های عظیم در فضای مجازی شده بود …

برجسته‌ترین نکته در نتایج انتخابات این دورۀ ۶ شهرستان غرب خراسان رضوی، پدیدۀ «رأی اعتراضی» بود. محمدرضا محسنی‌ثانی، نمایندۀ دو دورۀ این حوزه در مجلس، در آغازِ هفتاد و سه سالگی توانست برای بار سوم از این حوزۀ انتخابیه رأی بگیرد و نمی‌توان تأثیرِ رأیِ اعتراضی را در این پدیده نادیده گرفت.

ماجراهایی که به مشهور شدن علی‌اصغر عنابستانی و واکنش‌های عظیم در فضای مجازی شده بود و نیز عملکردِ مدیرانِ منسوب به او، بخشی از رأی‌دهندگان را مصمم کرده بود تا مقابلِ راه‌یابیِ مجدد او به مجلس بایستند؛ چنین دستاوردی هم ممکن نبود، جز با جمع شدنِ دورِ نامی که توانِ اجماع‌سازی را در میان اقشارِ سنتی داشته باشد.

کاهشِ سطحِ مشارکتِ سیاسی باعث شده بود تا سرمایه‌گذاریِ کمتری در میان نسل‌های جوان‌تر انجام بگیرد و محسنی، نمایندۀ قدیمِ سبزوار نامِ مشهوری بود که می‌توانست نسل‌های پیش‌تر را بهتر به خود جذب کند. محسنی با همان روشِ کلیشه‌ای قدیم (انتخاب رنگِ فیروزه‌ای، شعارهای توسعه و استفاده از کلیدواژه‌ای مقبول که این بار «حق» بود) به شکلی باور نکردنی، از عنابستانی پیش افتاد.

یارانِ انقلاب سبزوار که در انتخابات پیشین، به راحتی پیروز شده بودند، این بار از مرد هفتاد و سه ساله و ستادِ نه چندان منسجمش شکست خوردند تا نشان دهند که حتی قدرتِ رقابت با حداقل‌ها را ندارند. آن مجمعِ عریض و طویل با آن هم نیروی منصوب در پست‌های مهم، نتوانست در چنین انتخاباتِ بی‌رقیبی دستاوردِ قابلِ توجه داشته باشد.

رأی آوردنِ بهروز محبی به عنوانِ نمایندۀ وقت، اتفاق عجیبی نبود، اما اول شدنش حاوی پیامِ مهمی بود: حوزۀ انتخابیه به آرام و بی‌حاشیه بودنِ نماینده‌اش اهمیت می‌دهد. محبی توانست برخلافِ عنابستانی، نیروهای میانه‌رو را اطراف خود جذب کند و عمل عدمِ دخالتش در انتصاب‌ها، عملاً به نفع او تمام شد. نیروهای تندرو وقتی منسوب به نماینده هستند، هر جا باشند رأی خراب می‌کنند!

در مجموع می‌توان در یک ارزیابیِ اولیه، نتیجه انتخابات اخیرِ سبزوار را یک تصمیمِ میانه‌رو، عاقلانه و آرامش‌طلبانه دانست.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.