دیدگاه‌ها برای تخلفاتِ مؤسسه بسته هستند
تاریخ انتشار : یکشنبه 2 مهر 1402 - 10:23
-

پروندۀ ویژۀ افشاگری در مورد مؤسسه آبادانی (بخش دهم)

تخلفاتِ مؤسسه

با وجودِ صبرِ ما رسانه‌ها و وعده‌های مسئولانِ مؤسسه آبادانی، متأسفانه نه نشست خبری برگزار شد نه پاسخگویی انجام گرفت. در نتیجه برای تنویر افکارِ عمومی، لیستِ تخلفاتِ مؤسسه را با آمار و ارقامی که به دست آورده‌ایم منتشر می‌کنیم و منتظر می‌مانیم پاسخ بدهند …

با وجودِ صبرِ ما رسانه‌ها و وعده‌های مسئولانِ مؤسسه آبادانی، متأسفانه نه نشست خبری برگزار شد نه پاسخگویی انجام گرفت. در نتیجه برای تنویر افکارِ عمومی، لیستِ تخلفاتِ مؤسسه را با آمار و ارقامی که به دست آورده‌ایم منتشر می‌کنیم و منتظر می‌مانیم پاسخ بدهند:

مؤسسۀ آبادانی، تا سال ۱۳۹۹ مجوزِ هیچ‌گونه فعالیتِ اقتصادی نداشته است! این در حالی است که طبقِ گزارش‌های منتشرشدۀ خودشان تمامِ توافق‌ها و قراردادهای مربوط به بسیاری از پروژه‌هایشان مربوط دهۀ هفتاد و هشتاد است!

مؤسسه قرار بوده به میزان ۲ هکتار از زمین‌های بلوک دو را در اختیار شهرداری قرار دهد از جهت مطالبات شهرداری بابت شهرک صنایع، درحالی‌که مدرکی مبنی بر چنین واگذاری وجود ندارد. مؤسسه، از مردم مبالغی تحتِ عنوانِ آماده‌سازی شهرک صنایع دریافت کرده است ولی هیچ اقدامی نکرده، در عوض شهرداری زیرسازی، آسفالت و جدول‌گذاری را انجام داده است.

از مجموعِ ۱۳۳۰ قطعۀ مسکونی سجادشهر باید ۱۳۵ قطعه به نام شهرداری منتقل می‌شده ولی انتقالِ ۷۶ قطعه هنوز انجام نپذیرفته است. کلِ زمین‌ها سجادشهر، به دلیل جابجایی پلاک ثبتی و عدمِ تطابقِ طرح، دچار مشکل است و این مشکلات باعث ایجاد نارضایتی گستردۀ تعداد زیادی از مردم شده است. در کل تملک اراضی سجادشهر، آن‌قدر تخلف از قوانین داشته است که در زمان بازدید وزارت راه و شهرسازی، بازرسان حسابی دچار تعجب شده‌اند!

در اراضیِ شهرک اندیشه دو، مشکلی ایجاد شده و جزء اراضی ملی اعلام شده است.

فرودگاهی که مؤسسه مدعی ساخت آن است، در برابرِ دریافت چندین برابر زمینِ ملی، احداث شده است و جالب آن‌که با وجود گذشتِ این‌همه سال،  سند فرودگاه جدید سبزوار نیز هنوز به نام دولت تنظیم نشده است! قرار هم بوده که مؤسسه در مقابلِ دریافتی‌ها، ۳۵۰ هکتار اراضی برای ساخت فرودگاه تملک کند که ۲۲ هکتار کمتر از این میزان را انجام داده است.

در شهرک اندیشه ۱، حدود ۳ هکتار و در شهرک اندیشه ۲، حدود ۱۸ هکتار زمین در اثر یک تبانی، دچار اشکال شده که منجر به صدور رأی خلع ید از زمین‌ها و قلع‌وقمع برای واحدهای مسکونی شده است. بسیاری از مردم که زمین خریداری کرده و خانه ساخته‌اند، در این پرونده درگیرند!
در سال ۱۳۷۵ وسعتِ ۴۰۰ هکتار از اراضی ریگ‌منزل از دولت اجاره شده و آن را به شرکتی به نامِ سبزگستر فروخته‌اند! جالب‌تر آن‌که در این ۲۵ سال، حتی اجارۀ این زمین‌ها نیز توسط مؤسسه پرداخت نشده است!

مؤسسه در اراضی یاد شده نیز ۲۲ هکتار مازاد تصرف کرده و طرح مصوب دولت را نیز اجرا نکرده است!

قسمتِ عظیمی از اراضی ۱۲۰ هکتاری غربِ توحیدشهر بدون اینکه به‌صورت رسمی تحویل هیئت‌امنای مؤسسه شوند، به مالکان و پیمان‌کاران فرودگاه واگذارشده‌اند! البته این ادعای مؤسسه است و مشخص نیست دقیقاً مبنای واگذاری چه بوده است؟

در آخرین پردۀ نمایش، طرفداران و وابستگان به این قدرتِ ازهم‌پاشیده به «منطقه ویژه اقتصادی» چنگ زده‌اند، پروندۀ مؤسسه نیز از حوزۀ سبزوار خارج شده و دیگر مطالبۀ ما در سطح شهرستان نیست، اکنون از مسئولان استان باید تقاضا کنیم زودتر در این حوزۀ پر از منازعه تعیین تکلیف کنند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.