دیدگاه‌ها برای خوب! بعدش؟ بسته هستند
تاریخ انتشار : یکشنبه 17 اردیبهشت 1402 - 20:44
-

خوب! بعدش؟

طبیعتاً در شرایطی زندگی می‌کنیم که حجمی از بحران‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی روی روزمرگی ما تأثیر منفی گذاشته …

در هفته‌ای که گذشت، سبزوار میزبان مراسم و اخباری بود پیرو حادثه شهادت جوانمردی که نامش در تاریخ دیار سربداران خواهد درخشید. مردم – چنان که شایسته قهرمانان بود – در این سوگواری حماسی مشارکت کردند و مسئولان نیز از طریق تریبون‌ها و برنامه‌ها، در این بزرگداشت، سهم ایفا کردند.

این هفته گذشت، مردم به زندگی روزمره بازگشتند البته با یاد جاودانه آن گرامی. مسئولان و مدیران نیز کم‌کم به روال عادی کار اداری و نهادی خود بازگشته‌اند.

طبیعتاً در شرایطی زندگی می‌کنیم که حجمی از بحران‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی روی روزمرگی ما تأثیر منفی گذاشته است. سال‌ها تصمیم‌های اشتباه، تعویق حل مسائل و اصرار بر رویه‌های غلط، ما را در شرایطی از همایندی بحران‌ها قرار داده است.

محیط‌زیست ما در حال نابودی است، بسیاری از روستاها خالی‌تر از جمعیت می‌شوند، منابع آبی رو به اتمام است، خشکسالی‌های پی‌درپی امان کشاورزی و دامپروری را بریده است، صنعت زیر بار تحریم و سوءمدیریت کمر خم کرده، وضعیت آموزش ما ناکارآمد شده، وضعیت انتخابات، وضعیت آسیب‌های اجتماعی و خیلی چیزها ….

این لیست بحران‌ها را احتمالاً تا بیست و چند مورد می‌شود ادامه داد. تلخ‌تر اینکه در مورد بسیاری از این موارد، افق روشنی هم به سمت حل مشکل دیده نمی‌شود. نمایندگان حوزه انتخابیه، مدیران و مسئولان شش شهرستان غرب خراسان رضوی، به شکلی درگیر مشکلات روزمره شده‌اند که اصلاً اثری از «افق دید» برای حل بحران‌ها در عملکردشان دیده نمی‌شود!

از مدیران و سیاست‌گذاران منطقه پرسش‌های زیادی داریم که بپرسیم: ۱۰ سال دیگر وضعیت آب شرب سبزوار چه خواهد بود؟ ۱۰ سال دیگر وضعیت اشتغال چه خواهد بود؟ روستاها ۱۰ سال دیگر چه امکاناتی خواهند داشت؟ ۱۰ سال دیگر چه مقدار از روستایی‌ها به شهر مهاجرت کرده‌اند و شهر چقدر ظرفیت جمعیتش را خواهد داشت؟ ۱۰ سال دیگر چه تعداد از جوانان منطقه و به خصوص نخبگان، از کشور مهاجرت کرده‌اند؟ ۱۰ سال دیگر …

این لیست تا بی‌نهایت ادامه خواهد داشت! در مقابل، تعداد پاسخ‌هایی که شنیده می‌شود را می‌توان با انگشت‌های دست شمرد! ۱۰ سال، مقیاس بلندمدت هم نیست ولی خواستیم یادآوری کنیم که حتی برای همین ۱۰ سال هم برنامه نداریم!

آینده ما در بستر گردابی از این بحران‌ها، به شدت مبهم است، آن‌وقت هر مسئولی تریبون به دست می‌گیرد، آسمان به زمین می‌بافد و از استکبار جهانی تا وضعیت اعتراضات در فرانسه را به باد نقد می‌گیرد و چند فحش هم به طرفداران زن، زندگی و این شعارها می‌دهد!

اصلا فرض بگیریم شما درست می‌گویید! نیاز نیست گلویتان را با فریاد، پشت میکروفن پاره کنید! شنیدیم! خوب! بعدش؟ برای آینده زندگی ما مردم چه برنامه‌ای دارید؟

۱۰ سال دیگر سبزوار و دیار سربداران در چه وضعیت قرار خواهند داشت؟ چه دارید می‌کنید و چه تصمیم‌هایی دارید می‌گیرید؟

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.